Gymnasts test skills

The 2018 annual Gynastics Championships were a fantastic success with 13 clubs from all over the state attending and more than 260 gymnasts competing at the Port Lincoln Gymnastics Club.

This was extra special as the competition was held in conjunction with the Club’s 60th birthday celebrations.

The men’s national levels program kicked off the competition on Saturday, June 9 with clubs from Eyre, Port Pirie, Blackwood, Elizabeth and Port Lincoln competing in levels 1 and 2 on the six apparatus; floor, pommel horse, still rings, vault, parallel bars and horizontal (high) bar.

Port Lincoln’s Jed Saunders was the all round level 1 champion placing first on floor, second on rings, first on vault and first all round.

Rylan Tonkin was second on floor, first on pommel, first on rings, second on vault, first on parallel bars, first on high bar.

Huey Hood was third on floor, third on pommel, third on rings, third on parallel bars.

Nate Woodstock-Swaffer was second on high bar.

David Horlin-Smith was third on high bar. Huey,

Nate, David, Jye Hearfield and Ryder Saunders were new to the program and enjoyed the competition atmosphere.

Charlie Callen was the only level 2 gymnast from Port Lincoln up against some tough competition and placed fifth on pommel, sixth on rings, fifth on high bar.

Level 3 gymnasts Calan and Connor Rutherford were among eight challenging themselves on the six men’s apparatus.

Calan placed Sixth on floor, sixth on pommel, sixth on parallel bars.

Connor placed sixth on pommel, sixth on high bar.

Cooper Puckridge, Albert Cordell and Cody Manuel had their first competition in level 4.

Puckridge was first on floor, first on rings, third on vault, first on high bar and fourth all round.

Cordell placed second on floor and Manuel was fifth on high bar, sixth on pommel.

Our boys program is a work in progress with coaches training and studying towards higher accreditation in line with the gymnasts’ development.

Thank you to coaches and volunteers Janine Rutherford, Jodie Puckridge, Alana Jantke, Annie Jantke, Kim Tonkin and Larissa Sporer for your support.

The women’s national levels program began with the girl’s level 5 open division on vault, uneven bars, balance beam and floor with Port Lincoln’s Ella Simpson taking first place all round, second on vault and beam.

Deanna Henderson placed fourth all round, first on vault, third on bars.

Lily Hughes was third on beam.

Breanna Ambler danced a clean floor routine to place fourth; Emily Tarrant was sixth on bars and Simone Morgan scored 32.925 to gain her Women's Artistic Gymnastics (WAG) 5 badge.

Ema Stobart on the road to recovery after a fractured wrist competed in three apparatus – a brave effort.

Pocket rocket Nicola Morgan competed in the level 5 under 10 division among a field of metro hot shots gaining valuable experience and placing seventh on vault.

Level 6 gymnast Larissa Sporer, returning from injury, competed low impact skills and routines and entertained the judges with her dance and choreography.

The premium session hosted gymnasts from WAG levels 7 to 10 for the first time and was the largest session in the history of the gym with 29 athletes including six state team gymnasts.

Missi White competed level 7 under 14 division placing first on beam, sixth all round.

Emily Olsen competed in the open division placing seventh on vault, beam and floor.

Level 9 gymnast Alana Jantke was towards increasing her start values and decreasing her execution and just missed out on the required score for her badge.

Kodi Mundy competed level 10 for the first time, unfortunately injuring her ankle on her second vault which put her out of the competition.

Sunday morning was the foundation levels 1 and 2 and an invasion of cuteness overwhelmed the gym with the young gymnasts performing skills and series on all apparatus.

With the focus on participation all gymnasts received ribbons and certificates.

Port Lincoln’s WAG 1 gymnasts were Charlotte Atkins, Indigo Hood, Skyla Modra, Amelia Giddings, Lily Turvey, Ayama Henning, Amelia McNair and Lily Ornsby.

WAG 2 gymnasts were Alice Bolenski, Caitlin Jefferson, Rylee Chatfield, Sea-ana Ackland, Aimee Mills, Mia Boyce, Ebony Rigney, Alya Woodstock-Swaffer, Isla Nagel, Tanisha Kilpatrick, Alyssa Butler, Kiara Tonkin and Lara Haseldine.

Level 3 open division gymnasts were up next with Lilly Taylor finishing fifth all round, Astrud Pejic was second on beam and Kyah Staunton was sixth on vault.

Chloe Marks, Haylee Fuss, Calli Thompson, Lacie Schafer all competed well in a tight field of 25.

Level 4 open division saw Emily Bear place third on vault, she nailed a handstand on beam and achieved her level 4 badge.

Grea Wise scored 9.00 for vault placing seventh, youngest competitor Matilda Hughes placed first on floor, second on bars, fourth on beam, third all round.

Tilli White has been training hard and placed second on beam, third on bars and floor, third all round.

Erin McMillian returned from injury and worked through solid routines, getting back in the zone.

Lily Muller had a great competition placing fifth on vault, third on beam and fourth all round.

In her first competition in level 4 Jemma Rawling placed sixth in floor. Thanks to her skill development in training she scored a total of 32.65 to earn her level 4 badge.

Amy Klau competed a round of solid routines placing fifth on bars guaranteeing her level 4 badge.

Thanks to all the coaches and volunteers who worked tirelessly to host this major event for local, regional and metropolitan gymnasts.

Pictured top left in the boy’s level 1/2 photo are: back: Charlie Callen (1), Jed Saunders (1), Ryder Saunders (1); front: Rylan Tonkin, David Horlin-Smith, Jye Hearfield, Nate Woodstock Swaffer, Huey Hood (all level 2).